Style we wnętrzach HOME STAGING’owanych cz. 1 ( domy)

Jeżeli już wiemy czym jest home staging i jakimi rządzi się prawami, to możemy przejść do opisania stylów wnętrzarskich, jakie najlepiej sprawdzą się w zaaranżowaniu wnętrz wg. tych zasad. Tymi zasadami na pewno jest kolor, który klasyfikujemy jako jasny ( biały,beżowy, pastelowy itp.). Większość z nas, lubi wnętrza duże, jasne, przestronne, czyste. O ile na wielkość powierzchni nie mamy większego wpływu, to kolor wnętrza już tak, który oczywiście może nam wnętrze powiększyć, albo jeszcze bardziej pomniejszyć :)

W zależności od tego dla kogo przeznaczona jest nieruchomość, w jakiej znajduje się lokalizacji, czy jest to dom czy mieszkanie, na sprzedaż czy na wynajem, możemy dobrać styl wnętrza pasujący najlepiej i do aktualnie panujących trendów wnętrzarskich i do charakteru całej nieruchomości, bo chyba dziwnie wyglądałby dom na wsi w stylu hi-tech ? :) No właśnie i dlatego, że mieszkanie urządzone jest wg. gustu właścicieli, a nie wg. aktualnie panujących trendów i tego czego oczekuje większość klientów po prostu się nie sprzedają, a niewielu jest indywidualistów ceniących styl marimekko lub techno.

Na dzień dzisiejszy możemy wyróżnić około 80  stylów wewnętrzach.

A jakie style wnętrzarskie sprawdzą się w home stagingu ?

DLA DOMÓW NA WSI

  • Klasycyzm
  • Prowansalski
  • Rustykalny
  • Ekologiczny

DLA MIESZKAŃ 

  • Ekologiczny
  • Marinistyczny
  • Grecki
  • Industrialny
  • Lata 60.
  • Minimalizm
  • Skandynawski

STYLE DLA DOMÓW

Obecnie można zauważyć powolny powrót ludności na tereny wiejskie.  Marzenia o własnym ogrodzie są jak najbardziej aktualne, ale czy tylko ? Większość z nas w dobie głębokich zmian w świadomości o ochronie środowiska, tęskni za swojskimi przetworami, świeżym powietrzem oraz za ciszą i spokojem, ale jednocześnie z dość dobrym dojazdem do miast, których „dobrodziejstwa”  nie muszą uraczać nas co dzień . Dlatego ten , kto zechciałby już mieszkać w domu, oczekuje tego co posiadanie domu  może mu zaoferować, wie też że dom nie  jest tym samym co posiadanie mieszkania. O ile jest to dom na wsi, gdzie sami musimy przynieść drewno do kominka, aby było nam ciepło, to dom w mieście może nam już tego komfortu oszczędzić. Ja uwielbiam wieś. Kocham mieszkać w domu i godzę się na wszelkie dobrodziejstwa i niedogodności jakie posiadanie domu może mieć.  Dlatego też w zależności czy jest to dom na wsi czy w mieście możemy dobrać inny styl:

DOM W MIEŚCIE

  • styl klasyczny
  • styl prowansalski
  • styl ekologiczny

STYL KLASYCZNY

Styl klasyczny jest elegancki i ponadczasowy. W takim wnętrzu dominują antyki i stylizowane elementy dekoracyjne. Wnętrza są luksusowe i komfortowe. Mogą w nich pojawić się złocone i srebrzone elementy, dekoracyjne, ciężkie tkaniny, ozdobne kryształowe żyrandole. Równie ważna co wygląd, jest jakość elementów wyposażenia i zastosowanie naturalnych, szlachetnych materiałów.

Na podłodze może pojawić się marmur lub elegancki drewniany parkiet, albo mozaika. Na ścianach doskonale wyglądają tapety, choć można też zastosować farby. Ściany mogą też zdobić pilastry, a sufity – sztukaterie. W klasycznym wnętrzu dominują stonowane kolory – beże, szarości, biel, można też zastosować ciemne nasycone barwy – bordo, zieleń, granat. Doskonale wyglądają złote i srebrne dodatki.

Umeblowanie klasycznego wnętrza to przede wszystkim antyki lub meble stylizowane. W sypialni nie powinno zabraknąć toaletki, a w salonie – eleganckich krzeseł, foteli i stołu. Stylowym dopełnieniem takiego umeblowania będą obrazy lub lustra w ozdobnych ramach i dekoracyjne żyrandole. W tym stylu dużą rolę ogrywają tkaniny – obowiązkowe są drapowane zasłony, upinane firany, odpowiednio też wyglądają lambrekiny.

Aby klasyczne wnętrza nie wyglądały zbyt ciężko, warto wprowadzić jasne kolory i gładkie powierzchnie. Dzięki nim elementy dekoracyjne nabiorą większego wyrazu, a samo wnętrze – lekkości.

24k
9973__1_jpg_styl-klasyczny-amiusmie-blogspot-com

eyJ4MSI6NDcsIngyIjo2MDAsInkxIjowLCJ5MiI6NDE1LCJ3Ijo1NTMsImgiOjQxNX0=

Pulpit86

STYL PROWANSALSKI 

Kolory charakterystyczne dla stylu prowansalskiego to żółcień, błękit, łagodny fiolet oraz kolory naturalnych kamieni. Zawsze jednak są to pastelowe kolory (jasny żółty, jasnoniebieski, mleczno-biały, jasno-szary, beżowy, bardzo rzadko jasno różowy). Nierzadko pojawiają się też delikatne wzory kwiatowe i geometryczne.

paleta

Szczególnie ważną rolę odgrywają kwiaty – powinny pojawiać się w dodatkach jako motyw przewodni, jak i zdobić wazony oraz finezyjne, ceramiczne doniczki czy kosze wiklinowe.

Pulpit87

Styl prowansalski to mniejsze wykorzystanie drewna, na rzecz kamienia i ceramiki. Podłogi w tym stylu są zwykle kamienne, a meble (zwłaszcza kuchenne) okalane charakterystycznymi murkami. Fronty mebli sa drewniane, lub (w kuchni) zastapione zasłonkami z kretonu (rodzaj tkaniny ozdobnej). Do produkcji mebli uzywa sie tez czesto kutego zelaza. Wnetrza dopełniaja drobiazgi i ozdoby – zwykle z fajansu, drewna lub kamienia oraz peki suszonych ziół.

Pulpit88

ŁAZIENKA PROWANSALSKA

Część ścian, które narażone są na bliski kontakt z wodą i wilgocią możemy obłożyć płytkami lub kamieniem. Ładnie prezentują się małe płytki 10×10 np. trawertynu w połączeniu z płytkami o większych rozmiarach. Dobrze wygląda również cegła malowana na biało. Ściany możemy zostawić również nieotynkowane lub nadać ścianom fakturę, stosując tynki strukturalne. Armatura oczywiście biała, sprawdzą się również sprzęty z malunkami – np. obudowa wanny w delikatne kwiaty, motywy dekoracyjne.

Pulpit89

SYPIALNIA PROWANSALSKA

Powinny w niej dominować jak zwykle jasne kolory zestawione z pastelami. Na środku pokoju powinno stać wysokie, wygodne łóżko – może być zarówno żeliwne, jak drewniane. Zdobić je powinna narzuta z licznymi poduszkami. Inną alternatywą może być łóżko z baldachimem. Obowiązkowymi elementami szafki nocnej są lampki.

Pulpit90

STYL  EKOLOGICZNY

Pulpit95Wielkomiejski styl eko. Co to takiego? Życie tak pędzi, że coraz częściej myślimy jak nie dać się zwariować. Zaczynamy się odżywiać ekologicznie, przesiadamy się z samochodu na rower. Zaczynamy też myśleć o innym wyposażeniu mieszkania, nawet w dużym mieście.  Bo styl eko nie oznacza tylko mieszkania na wsi, coraz częściej zagląda do domów w wielkich miastach.  W domach prywatnych i w przestrzeni publicznej coraz częściej widzimy meble wykonane ze skrzyń po jabłkach albo winie.

Meble i dodatki do domu w stylu eko będą proste, bez dodatkowych zdobień. Najbardziej popularnemeble w stylu eko to zabudowy i półki wykonane ze skrzyń po jabłkach lub po winie. Nie muszą być wcale szorstkie i chropowate. Mogą być idealnie wygładzone i wypolerowane. A co najważniejsze meble idodatki do domu w stylu eko zawsze wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu, lub z desek, których kształt nie pozwala na zrobienie z nich regularnego w kształcie stołu. Stąd właśnie kształty organiczne mebli w stylu eko.

Meble w stylu eko wykorzystują żywiołowość natury i przekuwają w walor to, co przy seryjnej produkcji drewnianych mebli uznaje się często za defekt surowca. Nieregularne słoje, czeczota czy narośle i zmiany chorobowe drewna to idealny, rzeźbiarski materiał dla mebli wykorzystujących organiczne kształty. Meble w stylu eko to najczęściej półki i zabudowy zrobione ze skrzynek po jabłkach albo winie. Tak modne ostatniostoliki z palet, skrzynie na drobiazgi, stoły i biurka ale koniecznie z blatami o organicznych kształtach. Zwłaszcza te ostatnie stają się prawdziwym hitem sezonu. Są nieregularne, często zaokrąglone w taki sposób, którego człowiek by nie wymyslił. Bo i po co? Stąd właśnie oryginalność mebli o organicznych kształtach, ich wyjątkowość i niepowtarzalność. W stylu eko znajdziemy też komody, wykonane z nieprzetworzonego drewna, stołki wykończone skórami zwierzęcymi czy lampy z wiklinowymi stelażami lub abażurami.

źródło : http://www.urzadzamy.pl/salon/meble-i-dodatki/wielkomiejski-styl-eko-organiczne-ksztalty-drewnianych-mebli-i-dodatkow,4_11751.html

STYL RUSTYKALNY

Pulpit92

 Styl rustykalny, czyli wiejski, jest ciepły, przytulny i swojski. Wnętrze w stylu rustykalnym nawiązuje do zamożnej wiejskiej chaty lub tradycyjnego dworku. Jednak takie wnętrza możemy zaaranżować w dowolnym mieszkaniu, czy domu.
We wnętrzach rustykalnych największą rolę ogrywa drewno, najlepiej rodzimych gatunków. Doskonale wyglądają belki stropowe (mogą być użyte jako dekoracja, a nie element konstrukcji) oraz drewniane podłogi. Drewno powinno wyglądać staro, a nawet nieco topornie. Wady drewna – takie jak nierówności, czy sęki, są mile widziane. Meble we wnętrzu w stylu rustykalnym również powinny być drewniane, mogą być rzeźbione. Powinny zachować naturalną barwę drewna, albo chociaż jego rysunek z widocznymi słojami. Dlatego, jeśli elementy drewniane są malowane, powinny być powleczone bezbarwnym, matowym lakierem, albo bejcą. Doskonale wyglądają meble masywne, powinno się też znaleźć miejsce dla drewnianych ław, skrzyń, drewnianego kredensu. Elementy te niekoniecznie trzeba wykorzystywać zgodnie z oryginalnym przeznaczeniem, np. drewniana skrzynia z płaskim wiekiem to idealny stolik kawowy.
Inne materiały, pasujące do rustykalnych wnętrz to kamień (np. piaskowiec, z grubsza ociosany), kute żelazo, żeliwo, miedź oraz ceramika.

Pulpit93

W rustykalnych wnętrzach dominują jasne, pastelowe kolory. Ściany – najczęściej malowane na biało, powinny wyglądać jak bielone, a tynk na nich niekoniecznie musi być gładki i równy. Można też pokusić się o jasne odcienie zieleni, czy błękitu, dobrze wyglądają przecierki. Równie odpowiednie są ściany wyłożone kamieniem lub drewnem.
Na podłogach, poza drewnem, może znaleźć się kamień lub płytki o nierównych brzegach i cieniowanych kolorach.
Do rustykalnego wnętrza idealnie pasuje kominek w obudowie z kamienia lub tradycyjny piec kaflowy.

Pulpit94

Styl rustykalny lubi dodatkiceramiczne dzbanki, stare naczynia, wiklinowe koszyki, naftowe lampy, kolorowe poduszki, narzuty i dywany. Kilimy, czy dywany również mogą zdobić ściany. Mogą mieć tradycyjne ludowe wzory lub być dekorowane kwiatami.

http://www.e-aranzacje.pl/a/9748,styl-rustykalny

Dodaj komentarz